Historiku  
 

Alpet ėshtė njė ndėr 9 ndėrmarrjet e ndryshme tė shoqėrisė turke Altinbas Holding, e themeluar nė Gaziantep tė Turqisė mė 1975. Alpet e zhvillon aktivitetin e saj kryesor nė Turqi ku ka rreth 500 pika karburanti tė shpėrndara nė tė gjithė vendin.
Historiku i shoqėrisė shqiptare tė karburanteve Vil Oil Sh.a & Alpet nis nė fillimet e vitit 2005, kur kompania turke Alpet, hyri nė tregun shqiptar si njė brand nėpėrmjet shoqėrisė Vil Oil sh.a & Alpet.
Sot nė Shqipėri, duke filluar nga Shkodra nė Sarandė dhe nga Durrėsi nė Korēė, kemi 100 pika karburanti nė vendet mė strategjike tė Shqipėrisė. Nė kėto pika tregetojmė produktet e cilesisė mė tė mirė: EuroDiezel 10ppm ULSD, Super 95 Oktan, Ultra Force 100 Oktan.
Kompania ALPET ėshtė klasifikuar si kompania mė e suksesshme nė kėtė fushė per vitin 2007.
Gjatė vitit 2005, kompania ALPET arriti tė zotėronte afėrsisht 15% tė tregut tė brendshėm tė karburanteve. nė fund tė 2005, kompania kishte 43 pika tė shtrira nė qytetet kryesore tė vendit. Nė fund tė vitit 2006, kompania zotėronte 21% tė tregut Shqiptar tė karburanteve dhe numėronte 74 pika karburanti.

Ndėrsa nė fund tė 2007, kompania arriti tė zotėrojė 25% tė tregut dhe numėronte 85 pika karburanti.
Nė fund tė 2008, kompania arriti tė zotėrojė 27% tė tregut dhe numėronte 95 pika karburanti.
Nė fund tė vitit 2009, kompania arriti tė zotėrojė 29 % tė tregut dhe numėronte 99 pika karburanti.
Objektivi i kompanisė pėr vitin 2010 ėshtė tė rrisė pjesėmarrjen nė tregun shqiptar tė karburanteve nė 33% dhe rritjen e numrit tė pikave nė 120. Por suksesi i markės tonė nuk do ta kėtė fundin kėtu, kėtė markė nė mėnyrė tė shpejtė po mundohemi ta hedhim nė tregun e Kosovės, Maqedonisė dhe Malit tė Zi. Vija bregdetare prej 400 km e zonės sė detit Adriatik, ka njė shtrirje strategjike dhe favorizon Shqipėrinė qė tė shėrbejė si metropol nė mėnyrė qė tė operojmė me lehtėsi.
Ēelėsi i suksesit tė menjėhershėm nė treg kanė qenė investimet e shumta dhe cilėsia e lartė e produkteve ALPET. Pėrgjatė kėtyre viteve investimet e kompanisė kanė tė bėjnė jo vetėm me imazhin dhe menaxhimin e kompanisė por edhe me cilėsinė e produkteve tė tregėtuara.
Kėshtu, Alpet ėshtė kompania e parė qė ka hedhur nė treg njė nga produktet mė cilėsore qė ėshtė 100 Oktan Ultra Force, njė lloj benzine pa plumb. Ky lloj karburanti, me gjithė koston e lartė, aktualisht zė 5% tė shitjeve nė Alpet.
Alpet ėshtė e vetmja kompani nė tregun shqiptar tė karburanteve qė importon dhe tregeton nė pikat e saj vetėm Eurodiesel EURO5 10ppm. Pėrdorimi i kėtij produkti minimizon rreth 60 herė ndotjen e ambjentit dhe si rrjedhojė mbron dhe shėndetin e qytetarėve.

 
     
  Kthehu Mbrapa Printo kete Faqe  
  Media Center
  Spot TV me Fatih Terim
  PERFITONI NGA OFERTA E RE VETEM 179 LEKE/LITER
 
  PROMOCION 179 Lekė/Litėr
 
                      
Sky Tower Business Centre    
Telephone +355 4 2247037    
Facsimile +355 4 2246327